חיפוש

 

האם מתאים לכם להיות סוחרים יומיים?

מהם הדגשים שיש לשים לב בעת המסחר היומי והיתרונות בשיטת מסחר זו

למסחר היומי יתרונות וחסרונות בהשוואה למסחר שמתפרש על פני מספר ימים או שבועות. בכתבה זו נבין מהם אותם יתרונות וחסרונות ולמי מתאים להיות סוחר יומי.
מסחר יומי, כשמו כן הוא-מסחר בבורסה שמתחיל ומסתיים באותו יום עסקים. פירוש הדבר שהסוחר לא משאיר עסקאות פעילות בין ימי מסחר ואינו חשוף להשפעות המתקיימים בצורה תדירה בין ימי מסחר.
בניגוד למסחר היומי, מסחרשל מספר ימים או שבועות, המכונה בדרך כלל "סווינג" חושף אתכם לתנודות גדולות יותרבשל הודעות רווחי חברות, שינויי ריבית, פיגועים, שינוי בתפוקות הנפט ועוד.
סוחר סווינג,שקנה מניה/צמד ביום מסוים עשוי למצוא את עצמו בהפסד או רווח ניכר כעבור מספר ימים, כזהשאיננו נובע בהכרח מהודעות שפורסמו ,אלא בשל התפתחויות כלכליות בשוק ההון הגלובלי ועל כן הוא מושפע מגורמים חיצוניים רבים יותר מהסוחר היומי.


■ שיטת ה"סקלפינג" במסחר יומי
פעולת הסקלפינג (SCALPING), או בשמה העברי האפשרי "קירקוף" היא פעולת מסחר יומי קצרת טווח במיוחד, הנמשכת בין שניות בודדות למספר דקות, ומטרתה לתפוס תנודה קצרה, עולה או יורדת. המקרקף עשוי למצוא את עצמו מחוסר עבודה בימים בהם השוק רגוע, או מול מניות/צמדים שתזוזתן מועטה יחסית, אולם במניות/צמדים אלו הוא ייטה להגדיל את הכמות והסיכון, מתוך הנחה שהסיכוי שהמניה/צמד תזוז נגד הכיוון שבו סחר, ובחדות, הוא נמוך למדי. למעשה כל מקרקף הוא סוחר יומי, אולם לא כל סוחר יומי הוא מקרקף. ביצוע פעולות מהסוג השני דורש מיומנות מסחר גבוהה ושליטה מלאה גם ברזי ניהול הסיכונים ולכן אינו מתאים לסוחר המתחיל.

■ סחירות גבוהה ואפשרויות רבות יותר
לימוד נושא האופציות הוא אתגר מתקדם נוסף לסוחר היומי. אולם מכשיר זה אינו מומלץ למתחילים והמינוף הגבוה הכרוך בו עשוי להסב הפסדים לאלה שאינם מנוסים בשימוש בו. הסיבה לכך נובעת מהיותה של האופציה חוזה לרכישה או מכירה עתידית של מניה/צמד, בזמן ובמחיר נתון. מורכבות זו גוזרת כי על מנת לסחור באופציות, יש להכיר היטב את אופן תנועתן של מניות/צמדים, לא רק במונחי המחיר, כי אם גם במונחי זמן.
היקף השווקים והיצע גדול לאין שיעור מזה של הבורסה המקומית בישראל ועל כן אפשרויותהמסחר המשוכלל גדולות בה יותר. יתר על כן, לסוחר היומי יש צורך בנזילות שתאפשר לו לצאת מהעסקה במחיר הטוב ביותר עבורו, גם כאשר הוא מפסיד, לכן, ככל שיותר קונים מתחרים על הסחורה שלו (מניה/צמד), כך המחיר שיקבל יהיה גבוה יותר, וההפסד שיספוג יהיה קטן יותר.
■ עמלות נמוכות וכלי מסחר מתקדמים
עמלות נמוכות הן לחם חוקו של הסוחר היומי, שמבצע פעולות רבות יחסית ומצליח לייצר רווחים קטנים תוך מסחר בכמויות גדולות של מניות/צמדים וניירות ערך. פעילות שיטתית שכזו אמנם מייצרת רווחיות, אולם העמלות שוחקות אותה. על כן חשוב להתחבר לברוקר שעמלות המסחר שלו נמוכות יחסית ומאפשר לנו "יציאה בכבוד" מפוזיציות לא מוצלחות עם הפסד קטן ככל האפשר. סוחרים רבים יטענו כי סוחר מוכשר יצליח גם עם ברוקר "יקרן" וסוחר גרוע לא יכשל גם עם הברוקר הזול ביותר בעולם, הטיעון נכון בבסיסו, אך עדיין יש חשיבות רבה לצמצום עלויות המסחר ככל שניתן.
במקביל בצד השירות, חשוב לבחור גם ברוקר שמאפשר גישה לתוכנות ולפלטפורמות מסחר שכוללות את פקודות המסחר המתקדמות, כגון, "לימיט", "סטופ לוס" ועוד.

■ מסחר יומי ואמנות המסחר הטכני
סנטימנט קצר טווח ניתן לניתוח ומחקר באמצעות גרפים וכלי מחקר סטטיסטיים וטכניים המשקפים את התנהגות הסוחרים כלפי המניה/צמד בטווח הקצר.מעבר מעליה לירידה ולהיפך אפשרי לניתוח באמצעות שלל כלים טכניים.
הכלים בעצם אינם יכולים לחזות את העתיד,אלא להראות תבנית סטטיסטית שמתפתחת ועל סמך נתוני העבר להצביע בדרך כלל על התוצאה החזויה בהמשך. לדוגמה,תורת הניתוח הטכני מאפשרת לזהות חולשה הולכת וגוברת של מניה/צמד שנמצאת בפסגה, לאחר שאנו מזהים כי לאורך מספר ימים, או במקרה של מסחר יומי כמה שעות, השיא אליו מגיעה המניה נמוך מקודמו ומייצר מעין קו מגמה יורד. תנועה מסוג זה עשויה לרמוז כי יתכן שפניה לשינוי כיוון-כלומר לגל ירידות. כמובן שאין הדבר מחייב שכך יהיה,אולם הסתברותית מדובר על תצורה שעובדת ברוב המקרים.
■ ניהול סיכונים והפסד הדוק יותר
כפי שציינו בתחילת הכתבה, המסחר היומי מאפשר לנו לחמוק מאפקט הלא נודע של יום המסחר הבא. על כן, התנודתיות הצפויה במניה/צמד כלשהי במהלך יום המסחר נמוכה יותר וניתן לנהלה בצורה הדוקה יחסית. יש באפשרותכם להגדיר מראש את גודל ההפסד שתהיו מוכנים לספוג,הן במונחים דולריים לפוזיציה (למשל$100) והן במונחים אחוזיים של גודל ההפסד המקסימלי: חצי אחוז משווי הפוזיציה,למשל. לאחר הגדרת יעד ההפסד תרכשו את כמות הסחורה שתאפשר לכם לעמוד בו ותגדירו את הסטופ - פקודת היציאה שלכם בעת הפסד.

■ עבודה למקצוענים
המסחר היומי דורש מיומנות גבוהה,שנרכשת בלמידה תיאורטית של רזי המסחר הטכני ובניסוי ותהייה מתמשכים בשוק עד לגיבוש שיטתיות שמאפשרת הצלחה. ברוקרים ואתרים רבים מאפשרים לסחור בשוק בתיקים וירטואליים ללא פגיעה אמתית בחשבון ובכיס.

מומלץ להתנסות בדרך זו לפני שתקפצו למים הקרים של המסחר האמתי בכספכם.

 
 
 
סיכומי ניתוח טכני
בחסות INVESTING
[לידיעה המלאה]
יומן אירועים כלכלי
בין לאומי
[לידיעה המלאה]
מניות מובילות
[לידיעה המלאה]
מחירי סחורות בזמן אמת
[לידיעה המלאה]
שערי מטבעות חוץ עיקריים
[לידיעה המלאה]
 
ניהול תיקים בצוות,אמון אישי ,סוחרים ומנהלי תיקים .הכשרה 1X1