חיפוש
מאמן אישי מנהל תיקים 0508356529

שוק המט"ח

שוק המטבע העולמי או שוק המט"ח הנו השוק הפיננסי הגדול בעולם, עם היקף מסחר המתקרב ל-3,000 מיליארד דולר אמריקני, יותר מפי 50 מהיקף המסחר בכל בורסות ארצות הברית גם יחד.

היקפי מסחר אלה, המקנים לשוק המט"ח את התואר "השוק הגדול בעולם", מושפעים בין היתר מרציפות המסחר וכן משאר מאפייני השוק. קיימות שתי סיבות עיקריות לפעילות בשוק המט"ח: עסקאות למטרות תשלומים הנדרשים לצורכי סחר-חוץ ועסקאות ספקולציה, שהיא פעולה שמטרתה להרוויח רווח כלשהו על כלי פיננסי (כגון מניות, נדל"ן, תנועות מטבע), באמצעות תנועה במחירו בלבד. פעולה זו נערכת בדרך כלל על ידי ספקולנטים שנבדלים במטרתם ממשקיעים: מטרת המשקיע להשיג רווח על ההכנסה שהנכס מייצר, לדוגמה דיבידנד במניות. (כ-95% מהמסחר).

יתרונות שוק המטבע העולמי:

1. רציפות המסחר שוק המט"ח פעיל 24 שעות ביממה, מליל יום ראשון ועד לליל יום שישי(מפתיחת יום המסחר בסידני אוסטרליה בתחילת השבוע ועד לסגירת המסחר בניו-יורק בסוף השבוע). הרציפות מאפשרת לסוחרים להגיב מיד להתפתחויות עולמיות בעלות השפעה כלכלית, זאת בניגוד לסוחרים בשווקים אחרים שנאלצים להמתין לפתיחת השוק בכדי הגיב על ההתפתחויות.

2. נזילות היקף המסחר היומי, גדול מפי 50 מהיקף המסחר הכולל בכל בורסות ארצות הברית. במצב זה, תמיד ישנו גוף שמוכן לקנות או למכור מטבעות בשוק המט"ח. הנזילות הגבוהה, בעיקר בקרב המטבעות המובילים, מבטיחה יציבות מחירים. בגלל היקף המסחר העצום, כמעט ובלתי אפשרי להשפיע על מחירי השוק. על סמך ניסיון העבר, גם ניסיונות התערבות של בנקים מרכזיים, גורמים לשינויים קטנים בטווח הקצר בלבד ולרוב אינם משיגים את מטרתם.

3. מינוף המינוף הנפוץ ביותר בשוק המט"ח הוא 1 ל-100 (בשוק המניות לדוגמה, המינוף הגבוה ביותר הוא 1 ל-2). המשמעות היא שהפקדת ביטחונות בגובה 10,000$ מאפשרת לסוחרים לפתוח עסקת מט"ח בגובה של 1,000,000$. אחת הטעויות או הטענות הנפוצות על שוק המט"ח היא שהוא מסוכן. הסיכון או הסיכוי (תלוי בנקודת מבטו של הבוחן) גמישים לגמרי: כל סוחר יכול לבחור את רמת הסיכון המתאימה לו על פי רמת המינוף אותה הוא בוחר. ככל שמשתמשים במינוף נמוך יותר, כך פוחת הסיכון ועימו הסיכון ולהיפך.

4. עלויות עסקה נמוכות שוק המט"ח מציע את יחס העלות-תועלת הטוב ביותר בהשוואה לכל השווקים הפיננסיים האחרים. בשוק קיימים גופים הגובים עמלות בעבור שירותים שונים, לרבות עבור חידוש עסקה יומי. בשוק המניות משלמים הסוחרים עמלות גבוהות בעבור פעולות קנייה ומכירה של ניירות ערך. בשוק המט"ח, מרווחי המחירים נמוכים בהרבה. המרווח הנפוץ בעסקאות המט"ח הנו 5 פיפס (0.05%-0.03%), פחות מפי 10 ממרווח המחירים המקובל במניות.

5. רווחים בכל תנאי שוק פעולה - מכירה בחסר פעולה בשוק המט"ח היא רכישה סימולטנית של מטבע אחד מול מטבע אחר. כאשר הסוחר רוכש את מטבע א', הוא מוכר את מטבע ב'. הסוחר רוכש את המטבע הצפוי להתחזק ומוכר את המטבע שצפוי להחלש. לדוגמה: הסוחר מאמין שהדולר יתחזק מול השקל - הוא ירכוש דולר וימכור שקל (לונג דולר, שורט שקל). ככל שהמספר יעלה כך יגדיל הסוחר את רווחיו. עם זאת, יכול להתרחש תסריט הפוך: הסוחר מאמין שהדולר יחלש מול השקל ולכן מוכר דולר ורוכש שקל (שורט דולר, לונג שקל). כך ירוויח הסוחר מירידת ערכו של הדולר.

 
 
 
סיכומי ניתוח טכני
בחסות INVESTING
[לידיעה המלאה]
יומן אירועים כלכלי
בין לאומי
[לידיעה המלאה]
מניות מובילות
[לידיעה המלאה]
מחירי סחורות בזמן אמת
[לידיעה המלאה]
שערי מטבעות חוץ עיקריים
[לידיעה המלאה]
 
ניהול תיקים בצוות,אמון אישי ,סוחרים ומנהלי תיקים .הכשרה 1X1