חיפוש
אמון אישי ,ניהול תיקים 0508356529


www.gogoborsa.co.il


מדדים כלכליים

מדדים כלכליים הם פיסות מידע פיננסי וכלכלי המתפרסמות על ידי הממשלה או המגזר הפרטי. הנתונים הסטטיסטיים הללו, אשר מתפרסמים על בסיס תקופתי קבוע, מסייעים לאנשים העוקבים אחר השוק לבחון את הדופק של הכלכלה. לכן, רוב הפעילים בשווקים הפיננסיים עוקבים אחר המדדים הללו באופן קפדני. היות וכל כך הרבה בעלי מקצוע מוכנים להגיב לאותם הנתונים, למדדים כלכליים, באופן כללי, יש פוטנציאל אדיר ליצירת נפח ולהניע את המחירים בשווקים. בעוד שעל פני השטח נראה כי תואר מתקדם בכלכלה יהיה שימושי בניתוח ובמסחר על בסיס המידע הטמון בנתונים הללו, כל הדרוש הן מספר הנחיות פשוטות לצורך מעקב, ארגון וקבלת החלטות מסחר המבוססות עליהם.

היו מודעים למועד המדויק לפרסום כל מדד כלכלי

נהלו לוח שנה על שולחן העבודה או תחנת המסחר שלכם, בו רשומים התאריך והזמן שבו כל נתון סטטיסטי מיועד להתפרסם. ניתן למצוא את לוחות השנה הללו באתר של הפדרל ריזרב בניו יורק, גלשו: http://www.ny.frb.org ועריכת חיפוש ל"economic indicators". ניתן להגיע לאותו מידע ממקורות אחרים ברשת או מהחברה שבה אתם מבצעים את העסקאות שלכם.

המעקב אחר לוח השנה שלל המדדים הכלכליים יעזור לכם גם להבין פעילות מחירים בלתי צפוי בשוק

דמיינו את התסריט הבא: יום שני בבוקר, והדולר האמריקאי מציג ירידות שערים מזה שלושה שבועות. על בסיס פעילות זה, ניתן לסבור כי סוחרים רבים מחזיקים בפוזיציות קצרות גדולות בדולר ארה"ב. אולם, נתוני התעסוקה בארה"ב עומדים להתפרסם ביום שישי. סביר להניח כי עם נתון כלכלי מרכזי זה שעומד להתפרסם, הדולר האמריקאי עשוי להציג עליות שערים קצרות טווח עד לפרסום הנתונים ביום שישי כאשר הסוחרים מצמצמים את הפוזיציות הקצרות שלהם. הנקודה כאן היא שמדדים כלכליים יכולים להשפיע על מחירים באופן ישיר (בעקבות פרסומם לציבור) או באופן עקיף (כאשר סוחרים מעסים את הפוזיציות שלהם בציפייה לנתונים).

הבינו איזה היבט של הכלכלה נחשף במסגרת הנתונים

לדוגמה, עליכם לדעת אלו מדדים מודדים את צמיחת הכלכלה (GDP - תמ"ג) לעומת אלה המודדים את האינפלציה (PPI, CPI) או את נתוני התעסוקה (משכורת שאינן חקלאיות). לאחר שתעקבו אחר הנתונים במשך זמן מה, אתם תכירו היטב את כל הרמיזות המתלוות לכל מדד כלכלי ותדעו איזה חלק מהכלכלה נמדד על ידם.

לא כל המדדים הכלכליים נוצרו שווים

ובכן, ייתכן שהם הוגדרו באותה רמת חשיבות אולם, עם הזמן, חלק מהם צברו פוטנציאל גדול יותר להנעת השוק מאשר אחרים. הפעילים בשוק ישימו דגש על נתון סטטיסטי אחד לעומת נתון אחר, בהתבסס על מצב הכלכלה.

הכירו את המדדים שעליהם מתמקדים השווקים

למשל, אם המחירים (אינפלציה) אינם מהווים גורם מהותי במדינה מסוימת, סביר להניח כי הציפייה או התגובה של השווקים לנתוני האינפלציה לא תהיה משמעותית. מאידך, אם צמיחה כלכלית היא בעיה חשובה, הציפייה לשינויים בנתוני התעסוקה או התמ"ג תהיה דרוכה והם עשויים להביא להפכפכות רבה בעקבות פרסומם.

הנתונים עצמם אינם חשובים כמו השאלה אם הם מממשים את ציפיות השוק

מלבד הכרת המועד שבו הנתונים מגיעים לתקשורת, חשוב מאוד שתכירו את התחזיות של הכלכלנים ואנשי שוק אחרים בהתייחס לכל מדד. למשל, הכרת התוצאות הכלכליות של גידול חודשי של 0.3% במדד המחירים ליצרן (PPI) אינה חשובה להחלטות המסחר קצרות הטווח שלכם כמו ההבנה כי התחזית החודש הייתה לירידה של 0.1% במדד המחירים ליצרן. כפי שהוזכר, עליכם לדעת כי מדד PPI מודד מחירים וכי עלייה בלתי צפויה במד זה עלול לסמן קיומה של אינפלציה. אולם, הניתוח של השלכות ארוכות טווח של עלייה חודשית בלתי צפויה זו במחירים, יכול לחכות עד לאחר המודע שבו תנצלו את הזדמנויות המסחר שהוצגו על ידי הנתונים. שוב, תחזיות שוק לכל הפרסומים הכלכליים מתפרסמים במקורות שונים באינטרנט ועליכם לרשום את הציפיות הללו בלוח השנה שלכם ביחד עם תאריך הפרסום של המדד.

אל תיתפסו לכותרות

חלק מהבנת תחזיות השוק למדדים השונים היא הכרת המאפיינים המרכזיים של כל מדד. בעוד המרצה שלכם למקרו כלכלה עשוי היה להחדיר בכם את החשיבות של שעור האבטלה, אפילו סוחרים זוטרים יכולים לומר לכם כי נתון זה מיועד לחובבנים וכי הפרט החשוב ביותר בנתוני השכר הוא נתון המשכורות שאינן חקלאיות. מדדים כלכליים אחרים דומים בכך שנתון הכותרת אינו נבחן באותה המידה כמו סוגיות מסוימת בנתונים. מדד המחירים ליצרן, לדוגמה, מודד שינויים במחירי היצרנים. אולם הנתון הסטטיסטי החשוב ביותר בשוק הוא מדד המחירים ליצרן, ללא מזון ואנרגיה. הסוחרים יודעים כי מרכיב המזון והאנרגיה בנתון זה הוא הפכפך מדי ונתון לשינויים על בסיס חודשי מכדי שיוכל לספק תמונה מדויקת של השינויים במחירי היצרנים.

בעניין העדכונים, אל תמהרו ללחוץ על ההדק אם מדד כלכלי מסוים אינו עומד בציפיות השוק

בכל מדד כלכלי חדש המתפרסם לציבור, ישנם עדכונים לנתונים אשר פורסמו בעבר. למשל, אם מוצרים עמידים יעלו בשיעור של 0.5% בחודש הנוכחי, בעוד השוק חוזה את נפילתם, העלייה הבלתי צפויה עשויה להיות תוצאה של עדכון של נתוני החודש הקודם. בחנו את העדכונים לנתונים ישנים יותר משום שבמקרה זה, ייתכן שנתון המוצרים העמידים מהחודש הקודם דוח בעלייה שלה 0.5% אולם כעת, ביחד עם הנתונים החדשים, הוא מתעדכן לעלייה בשיעור נמוך יותר של 0.1% בלבד. לכן, סביר להניח כי העלייה הבלתי צפויה במדד לחודש הנוכחי תוביל לעדכון כלפי מטה של נתוני החודש הקודם.

אל תשכחו שישנם שני צדדים למסחר בשוק המטבע הזר

לכן, בעוד שייתכן ואתם מבינים היטב את החבילה הכוללת של המדדים הכלכליים המתפרסמים בארצות הברית או באירופה, גם מדינות אחרות מפרסמות נתונים כלכליים דומים. חשוב לזכור כאן כי לא כל המדינות יעילות כמו ה-7G בשחרור הנתונים הללו. שוב, אם בכוונתכם לסחור במטבע של מדינה מסוימת, עליכם ללמוד את כל הפרטים המתייחסים למדדים הכלכליים שלהם. כפי שהוזכר לעיל, לא כל המדדים הללו נושאים את אותו המשקל בשווקים, ולא כולם הם מדויקים כמו אחרים. עשו שיעורי בית כדי שלא תיתפסו לא מוכנים.

מידע כללי ביחס למדדים כלכליים

כאשר אתם מתמקדים רק בהשפעה של המדדים הכלכליים על פעילות המחירים בשוק מסויים, שוקי המטבע הזר מציבים את האתגר הקשה ביותר ולכן, יש בהם את הפוטנציאל הגבוה ביותר לרווחים בהשוואה לכל שוק אחר. ברור כי גורמים נוספים מלבד מדדים כלכליים מניעים את המחירים ולכן משנים את הרווחיות הפוטנציאלית של שווקים אחרים. אולם היות והמטבע מייצג את המדינה שלו, הרי שהחוסן הכלכלי של אותה מדינה מתומחר על ידי מדדים כלכליים. האתגר הוא במעקב הקפדני אחר הברגים הקטנים שבחבילת המידע הכלכלי של כל מדינה. להלן מספר הערות כלליות בעניין המדדים הכלכליים והנתונים המחייבים מעקב קצת יותר רציני.

ניתן לחלק את רוב המדדים הכלכליים למדדים מובילים ועוקבים

  • מדדים מובילים הם גורמים כלכליים אשר משתנים לפני שהכלכלה מתחילה לנהוג על פי דפוס או מגמה מסוימת. מדדים מובילים משמשים לחיזוי שינויים בכלכלה.
  • מדדים עוקבים הם גורמים כלכליים אשר משתנים לאחר שהכלכלה כבר החלה לפעול בהתאם לדפוס או מגמה
    מסוימת.

מדדים עיקריים

תוצר מקומי גולמי (תמ"ג - GDP)

סכום כל המוצרים והשירותים אשר יותרו על ידי חברות מקומיות או זרות. התמ"ג מצביע על קצב הגידול (או הצמצום) של כלכלה מסוימת והוא נחשב למדד הכולל ביותר של תפוקה וצמיחה כלכלית.

ייצור תעשייתי

זהו מדד משוקלל של השינוי בייצור על ידי המפעלים, המכרות והחברות של המדינה, ביחד עם מדד של היכולת התעשייתית שלה והמידה שבה משאבים מנוצלים במפעלים, חברות ובמכרות (ידוע כניצול יכולת). המגזר היצרני מהווה רבע מהכלכלה. שיעור ניצול היכולת מספק אומדן למידת היכולת המנוצלת של מפעל.

מדד מנהלי הרכש (PMI)

האיגוד הלאומי של מנהלי רכש (NAPM), המכונה כיום המכון לניהול היצעים, מפרסם מדד חודשי מרוכב של תנאי הייצור הלאומיים המורכבים מנתונים על הזמנות חדשות, ייצור, זמני אספקה, הזמנות לאספקה, מלאים, מחירים, תעסוקה, הזמנות לייצוא והזמנות יבוא. המדד מחולק לתתי מדדים בתחומים יצרניים ובתחומים שאינם יצרניים.

מדד המחירים ליצרן (PPI)

מדד המחירים ליצרן הוא מדד של תנודות מחירים במגזר היצרני. הוא מודד תמורות ממוצעות במחירי המכירה של יצרנים מקומיים בתעשיות הייצור, הכרייה, החקלאות והחשמל תמורת התפוקה שלהם. מדד המחירים ליצרן המשמש את הניתוח הכלכלי הוא בעיקר המדד המתייחס לתוצרת גמורה, מוצרים בתהליך וחומרי גלם.

מדד המחירים לצרכן (CPI)

מדד המחירים לצרכן הוא מדד של רמת המחירים הממוצעת המשולמת על ידי צרכנים עירוניים (80% מהאוכלוסייה) תמורת סל מוגדר של מוצרים ושירותים. הוא מדווח על שינויי מחירים ביותר מ-200 קטגוריות. מדד המחירים לצרכן כולל גם דמי שימוש ומיסים מסוימים המיוחסים ישירות למחירים של מוצרים ושירותים מסוימים.

מוצרים עמידים

הזמנות למוצרים עמידים בוחנות הזמנות חדשות שנתקבלו על ידי יצרני מקומיים לאספקה מיידית או עתידית של מוצרים מוגמרים של המפעל. מוצר עמיד מוגדר כמוצר הקיים למשך פרק זמן ממושך (יותר מ-3 שנים) במהלכו הוא ממשיך לספק שירותים.

מדד עלות התעסוקה (ECI)

שכר התעסוקה הוא מדד של מספר המשרות הקיימות ביותר מ-500 תעשיות בכל המדינות וב-255 אזורים עירוניים. הערכות התעסוקה מבוססות על סקירה של עסקים גדולים והן מונות את מספר העובדים בתשלום הממלאים משרות חלקיות או מלאות במוסדות העסקיים והממשלתיים של מדינה מסוימת.

מכירות קמעונאיות

דו"ח המכירות הקמעונאיות הוא מדד של כל הקבלות אשר הונפקו על ידי חנויות קמעונאיות. הדו"ח מופק מתוך מדגמים המייצגים את כל הסוגים והגדלים של עסקי המסחר הקמעונאי במדינה. זהו המדד העדכני ביותר של דפוסי הוצאה כוללים של הצרכנים והוא מותאם לתנודות עונתיות, חגים והבדלים בימי המסחר. מכירות קמעונאיות כוללות סחורה עמידה ומתכלה אשר נמכרה, וכן שירותים ומיסים הנלווים למכירת הסחורה. במדד זה, אין כוללים מיסי רכישה הנגבים ישירות מהלקוחות.

תחילת בנייה

דו"ח תחילת הבנייה מודד את מספר יחידות המגורים שהבנייה שלהם החלה מדי חודש. תחילת בנייה מוגדרת כתחילת חפירת היסודות למבנה והיא מתייחסת בעיקר למבני דיור. הבנייה היא תחום מאוד רגיש לשערי הריבית והיא מהווה את אחד המגזרים הראשונים אשר מגיבים לשינויים בשערי הריבית. תגובות משמעותיות של תחילת/רישיונות בנייה לתנודות בשערי הריבית, מצביעות על כך ששערי הריבית מתקרבים לנקודת שיא או שפל. לניתוח מדד זה, עליכם להתמקד בשינוי באחוזים בהשוואה לרמות שדווחו בחודש הקודם. הדו"ח מתפרסם באמצע החודש העוקב.

אמון אישי ,ניהול תיקים 0508356529
forex7to8ampm@gmail.com

 

 
 
 
סיכומי ניתוח טכני
בחסות INVESTING
[לידיעה המלאה]
יומן אירועים כלכלי
בין לאומי
[לידיעה המלאה]
מניות מובילות
[לידיעה המלאה]
מחירי סחורות בזמן אמת
[לידיעה המלאה]
שערי מטבעות חוץ עיקריים
[לידיעה המלאה]
 
ניהול תיקים בצוות,אמון אישי ,סוחרים ומנהלי תיקים .הכשרה 1X1